Dátum: 2. novembra 2020

Od Ženevského jazera hlásim krásne slnečné počasie s teplotou 20 °C, nádherný výhľad na Mont Blanc ale i sprísňovanie opatrení proti koronavírusu. Od 19.00 hodiny dnešného dňa zatvára väčšinu prevádzok aj Ženeva.

Napriek tomu, že do Švajčiarska v oblasti Ženevského jazera, zavítalo oneskorené babie leto a môžeme sa potešiť nádherným výhľadom na Mont Blanc, aktuálne správy zo šíriaceho sa koronavírusu nie sú najpriaznivejšie.

Výhľad na Mont Blanc z môjho balkóna:-) (zdroj: Soňa Frohlichová)

Od 29. októbra sú vo Švajčiarsku platné miernejšie opatrenia v boji proti koronavírusu. Spolková vláda však upozornila na fakt, že keď tieto opatrenia nebudú dostatočne efektívne do 14 dní, pristúpi k tvdším obmedzeniam. Aktuálne federálne opatrenia sú nasledovné:

→ Povinné nosenie rúšok aj v exteriéri, kde sa nedá dodržať bezpečný odstup, ako napríklad na rušnej pešej zóne,

→ Na školách je povinné nosenie rúšok pre učiteľov i žiakov od 7. ročníka,

→ Zatvárajú sa diskotéky a tanečné kluby,

→ Reštaurácie a bary musia obmedziť otváracie hodiny maximálne do 23.00 hodiny, pri jednom stole môžu sedieť maximálne 4 zákazníci,

→ Kultúrne a športové podujatia sú obmedzené na účasť osôb maximálne v počte 50, súkromné akcie maximálne 10 osôb.

V takejto verzii to máme stále napríklad v kantóne Vaud, s hlavným mestom Lausanne. Samozrejme, že na sociálnych sieťach už koluje množstvo vtipov, v ktorých sa paroduje aktuálny postup švajčiarskej vlády v boji proti pandémii, v zmysle akoby sa tento problém Švajčiarska netýkal:-)

Opak je však pravdou, Švajčiarsko zaznamenáva v posledných dňoch najrýchlejší rast prípadov COVID-19. Opatrenia sú však miernejšie ako v iných európskych štátoch. Za posledný týždeň sa počet nových denných infekcií takmer zdvojnásobil. Napríklad vo štvrtok, 29. októbra, počet nových potvrdených prípadov v priebehu 24 hodín prekročil hranicu 9 000. Rastie i počet hospitalizovaných pacientov, ktorý dosiahol úroveň porovnateľnú s úrovňou maxima zaznamenaného počas prvej vlny. V minulom týždni bolo hospitalizovaných viac ako 1100 ľudí a 160 pacientov zomrelo. Tento enormný nárast pozitívne testovaných ľudí, vláda odôvodňuje tým, že sa viac testuje.

My obyvatelia kantónu Vaud, s počtom obyvateľov cca 721 600, stále žijeme v atmosfére, akoby sa nič dramatické nedialo. Pre priblíženie tohto kantónu ešte uvediem, že sa jedná o 3. najľudnatejší a 4. najväčší kantón vo Švajčiarsku (z celkového počtu 26). Disciplína ľudí v základných pravidlách hygieny: umývanie rúk, dezinfekcia, bezpečný odstup a nosenie rúšok sa však striktne dodržiava.

Napriek spomenutým federálnym nariadeniam, môžu jednotlivé kantóny prevziať iniciatívu a nastaviť si vlastné špecifické opatrenia. Tak už urobila väčšina najviac postihnutých kantónov: Valais, Jura, Fribourg ale i ďalšie.

Včera vydal vyhlásenie kantón Ženeva o nevyhnutnosti prijatia prísnejších opatrení s platnosťou od 2. novembra. Mimochodom Ženevu som vám už predstavila v mojich dvoch blogoch: Ženeva alias Paríž Švajčiarska (1. časť), Ženeva alias Paríž Švajčiarska (2. časť).

Ženeva

Čísla poukazujú na vážne zhoršenie situácie. V Ženevskej univerzitnej nemocnici je hospitalizovaných 474 pacientov z toho 56 v intenzívnej starostlivosti.

Najdôležitejšie opatrenia v kantóne Ženeva:

→ Zatvárajú sa reštaurácie, bary, bufety, zábavné, kultúrne a rekreačné zariadenia, fitnescentrá a bazény,

→ Zakázané sú všetky služby zahrňujúce blízky fyzický kontakt,

→ Zakázané sú verejné a súkromné akcie v počte viac ako 5 osôb (výnimkou sú svadby, pohreby atď kde je povolených účasť do 50 osôb)

→ Športové aktivity pre deti do 12 rokov sú povolené v exteriéri v skupinách s maximálne 15 ľuďmi, od 12 rokov – 5 osôb. Toto opatrenie sa nevzťahuje na hodiny Telesnej výchovy na školách.

Opatrenia zostanú v platnosti do 29. novembra.

Zdá sa, že napriek prvým optimistickým vyhliadkam v zavádzaní opatrení počas druhej vlny COVID-19, bude musieť aj Švajčiarsko pristúpiť k tvrdším opatreniam. Schyľuje sa i tu k dlhým zimným večerom, trávených v kruhu rodiny, pri dobrom filme či zaujímavej knihe, popíjajúc kvalitné víno Švajčiarske víno sa vypije vo Švajčiarsku či zdravý bylinkový čaj?