Dátum: 1. januára 2021

Vopred sa ospravedlňujem, ale týmto sa  musím pochváliť. Nový prezident Švajčiarska, ktorý je vo funkcii od dnešného dňa, je sused z vedľajšej dediny:-) Monsieur Guy Parmelin prebral  funkciu po prezidentke Simonette Sommaruga.

Monsieur Guy Parmelin pochádza z kantónu Vaud z dedinky Bursins. Je to malá dedinka pri Ženevskom jazere s počtom obyvateľov 755. Dedina patrí do vinárskej oblasti La Côte AOC a je preslávená svojimi vinicami a dobrým vínom. O víne z tejto oblasti som písala v mojom blogu Švajčiarske víno sa vypije vo Švajčiarsku 

Som presvedčená, že nový prezident je vinárom telom i dušou:-)

Bursins (zdroj: https://www.barnes-international.com/)
Bursins (zdroj: https://www.barnes-international.com/)
Vínna cesta v Bursins (zdroj: Christian Humbert)

Pripomeniem stručne politický systém tejto neutrálnej krajiny. Švajčiarsko si zachováva vyššiu mieru slobody a prosperity ako väčšina európskych národov. Najvyšším výkonným orgánom je Spolková rada, zložená zo siedmich rovnoprávnych členov, ktorí rozhodujú spoločným hlasovaním. Títo siedmi statoční sa každoročne striedajú vo funkcii prezidenta konfederácie. Je to predovšetkým funkcia reprezentatívna.

(zdroj: https://www.alamy.com/)
Spolková rada + spolkový kancelár, prezident v strede, s okuliarmi:-) (zdroj: www.admin.ch)

Výkonnú moc Švajčiarskej konfederácie si stále udržiavajú kantóny, ktorých je 26. Švajčiarsko má 8 miliónov obyvateľov a 4 úradné jazyky: nemčinu, francúzštinu, taliančinu a rétorománčinu. Kantóny majú vlastnú ústavu a zákonodarné orgány. Do ich pôsobnosti patria výkony spravodlivosti, školstva a zdravotníctva.

Rozdelenie konfederácie na kantóny umožňuje v praxi sledovať fungovanie decentralizácie moci. Tento systém zabraňuje nahromadeniu moci. Vo Švajčiarsku neexistujú veľké autority. Niekedy samotní Švajčiari nepoznajú meno svojho aktuálneho prezidenta:-)

Právomoci kantónov možno zreteľne pozorovať pri riešení aktuálnej pandemickej situácie. Niektoré opatrenia sú federálne, ine kantonálne. Prichádzalo i k situáciam, že kantón Ženeva nebol spokojný s miernejšími opatreniami v kantóne Vaud (Ženevčania chodili nakupovať i do reštaurácií do kantónu Vaud) a tiež nemecky hovoriace kantóny závideli frankofónnym miernejšie opatrenia pred Vianocami.

Na záver ešte niekoľko informácií o novom prezidentovi. Má 61 rokov, je členom švajčiarskej ľudovej strany SVP/UDC. V Spolkovej rade pôsobí od roku 2016. Viedol ministerstvá hospodárstva, vzdelania, výskumu ale i obrany, civilnej ochrany a športu.

Obľúbené jedlo je Malakoff s hranolkami, čiže fritovaný syr. A na ten určite chodí do „mojej dediny“ Vinzel, ktorá je vyhlásenym miestom pre túto lokálnu špecialitu:-)

Malakoff vo Vinzel (zdroj: https://www.malakoffvinzel.ch/)