Dátum: 28. mája 2020

Švajčiarsko pristupuje k zmierneniu opatrení proti Covid 19 ešte razantnejšie ako predpokladalo. Nové uvoľňovanie je ohlásené od 6. júna, s miernou dávkou humoru ho nazvali TURBO uvoľňovaním…

Keď som včera začínala tréning v mojom obľúbenom fitnescentre, na bežiacom páse, pozerajúc popri behu televíziu, zachytila som začiatok priameho prenosu z tlačovej konferencie prezidentky, ministrov zdravotníctva a vnútra švajčiarskej konfederácie. Nové informácie ma tak zaujali, že som si namiesto mojich tradičných 20 odbehla 30 minút:-)

Prezidentka Simonetta Sommaruga (na fotografii v strede) s úsmevom uviedla tlačovú konferenciu slovami:

Švajčiarsko sa znovu narodilo…

Prezidentka Simonetta Sommaruga
Tlačová konferencia (zdroj: KEYSTONE/PETER KLAUNZER)

Tento blog nadväzuje na informácie podané v blogu: Uvoľňovanie opatrení pre koronavírus vo Švajčiarsku. 

Poďme sa teda pozrieť na optimistické otváranie od 6. júna:

⇒ Povolený počet osôb pre zhromažďovanie sa zvyšuje na 300 (väčšie podujatia s účasťou viac ako 1000 osôb sa predpokladá povoliť až koncom augusta ),

Povolenie sa vzťahuje na spoločenské, rodinné i pracovné stretnutia (vychádza sa tak v ústrety medzinárodným organizáciám v Ženeve, ako napríklad OSN, ktoré môžu začať svoju činnosť)

⇒ Otvárajú sa kiná, divadlá, zoologické záhrady, zábavné parky, kasína, wellness, turistické centrá i lanovky, kempingy, kúpaliská,

⇒ Do školy nastúpia aj žiaci nepovinnej školskej dochádzky, povolené sú rôzne voľnočasové aktivity i letné tábory.

Bary a nočné podniky môžu byť otvorené do polnoci, v reštauráciach už môžu sedieť pri jednom stole viac ako štyri osoby. Majitelia prevádzok by mali evidovať kontaktné údaje o zákazníkoch, v prípade výskytu infikovanej osoby. Naďalej sa odporúča, v prípade možnosti, pracovať z domu. Pozornosť sa tradične venuje odporúčaniam pre starších ľudí, konečne aj pre nich odznelo niečo pozitívne. Môžu sa opäť stretávať s vnúčatami a vrátiť sa k svojmu predchádzajúcemu sociálnemu životu.

Vyzerá to tak, že aj bohaté Švajčiarsko nepodceňuje negatívne vplyvy koronavírusu na ekonomiku krajiny a s podmienkou uplatňovania príslušných preventívnych opatrení ruší väčšinu obmedzení. Pre úplnosť dodám, že aj erotické salóny a služby prostitútok, môžu začať svoju činnosť (vo Švajčiarsku je prostitúcia legalizovaná, zostáva však tabu)… Paradoxne, kontaktné športy (džudo, box) ale i tanec zostávajú zakázané až do 6. júla.

Prezidentka konfederácie zdôraznila, že i napriek pozitívnemu priebehu v boji s koronavírusom (10-15 nových infikovaných prípadov denne) treba naďalej dodržiavať pravidlá hygieny i bezpečnej vzdialenosti.

Zopár mojich osobných postrehov: 

Fitnescentrá sú otvorené už 2 týždne. Prekvapilo ma, že ich spustenie prebehlo v úplnej pohode. Na recepcii žiadny dotykový kontakt, permanentku si sama označím pri vstupe i odchode, zoberiem zo stolíka kľúč (už dezinfikovaný), pri odchode ho položím na stôl medzi použité. Do centra prídem už v športovom oblečení, podľa odporúčaní nevyužívam šatňu, sprchu, saunu ani jacuzzi. Fitnescentrum nie je preplnené skôr naopak, všade sú dezinfekčné prostriedky a servítky, každý druhý stroj je vyradený z prevádzky, prelepený páskou. Používanie uterákov a dezinfekcia stroja po použití je samozrejmosťou. Vďaka označeným kartám sa vedie presná evidencia o každom cvičiteľovi, ktorú je možné využiť v prípade výskytu infikovanej osoby.

Fitnescentrum (zdroj: Soňa Frohlichová)

Tlačové konferencie sledujem pravidelne v televízii. Nebolo ich veľa, ale vždy poskytli úplné a jasné informácie.

Verejnosti sa najviac prezentoval minister zdravotníctva Alain Berset, ktorého výrok ešte z apríla sa stal priam kultovým:

Musíme konať tak rýchlo ako je možné, ale zároveň tak pomaly ako je potrebné…

minister zdravotníctva Alain Berset
Alain Berset (zdroj: www.24heures.ch)

Pôsobil vždy profesionálne a vyrovnane. Švajčiari viac-menej rešpektovali a akceptovali jeho pokyny. Na poslednej tlačovej konferencii vyzdvihol a poďakoval pánovi Danielovi Kochovi, slovami “ Chapeau Monsieur Koch“. Lekár Daniel Koch bol delegátom Federálneho úradu pre verejné zdravie a pracoval od začiatku v krízovom štábe. Minister vyzdvihol jeho angažovanosť, vedecké znalosti, rešpekt a skromnosť voči vírusu i pokojný a jemný humor v každej situácii. Je označovaný za Muža COVID 19 vo Švajčiarsku a aktuálne odchádza do zaslúženého dôchodku. Aká podobnosť s našim Monsieur Krčméry:-)

Daniel Koch (zdroj: KEYSTONE/PETER KLAUNZER)

Informácie ohľadne otvárania hraníc podala ministerka spravodlivosti a polície Karin Keller – Sutter. Hranice so susednými štátmi: Francúzsko, Rakúsko a Nemecko sa otvoria bez obmedzení 15. júna. Taliansko zostáva ešte otázne. 

Yupiii!!! Takže, ak mi nebude hroziť domáca ani štátna karanténa, môžem opäť prísť na pár dní domov:-)