Dátum: 16. februára 2022

Od zajtra vstupujú Švajčiari do fázy rekonvalescencie v ekonomickej i sociálnej oblasti po 23 mesiacoch šokovej liečby.

Valentínsky víkend vo Švajčiarsku bol nádherne slnečný, napriek tomu sme do reštaurácie, kina, či lanovky vstupovali ešte s Covid certifikátmi. 

Obrázok blogu
(zdroj: Christian Humbert)
Obrázok blogu

Dnešný upršaný deň sa zmenil na príjemné očakávanie v okamihu, keď švajčiarsky prezident Ignazio Cassis prehlásil:

La lumière est bel et bien là à l‘ horizon…

Svetlo je skutočne na obzore…

Zajtra sa rušia takmer všetky protipandemické opatrenia. Do obchodov, reštaurácií, kultúrnych zariadení sa bude vstupovať bez rúšok a certifikátov. Ruší sa povinnosť pracovať z domu i obmedzenie v počte ľudí stretávajúcich sa pri súkromných či verejných podujatiach. Pri cestovaní do Švajčiarska už nebude potrebný vstupný formulár, či Covid certifikát.

Do konca marca však zostáva v platnosti nosenie rúšok vo verejnej doprave a v zdravotníckych zariadeniach i karanténa pre ľudí s pozitívnym testom. Švajčiari sa týmto rozhodnutím pripojili k ďalším krajinám (Dánsko, Veľká Británia), ktoré už protipandemické opatrenia zrušili.

Rozhodnutie urobili Švajčiari v čase, keď majú aktuálne 21 032 pozitívne testovaných ľudí, 10 úmrtí a 120 hospitalizácii. Vedecká pracovná skupina však predpokladá, že i napriek tomu, že vírus stále silne cirkuluje, veľká väčina Švajčiarov bude mať v krátkom čase imunitu. 

Alain Berset, člen federálnej vlády, ktorý riadil sanitárnu krízu od začiatku, ocenil prácu celej vlády. Priznal, že boli konfrontovaní s množstvom emócií: od strachu, skľúčenosti, obáv až po úľavu a nádej. Vyzval k tolerancii a k pokore, pripomenul 12 000 úmrtí na následky Covidu.

Švajčiari dnes urobili rozhodujúci a dôležitý krok k „normalizácii“. 

Na odľahčenie témy, dnešný deň priniesol Švajčiarom i stratu možnosti zahrať si so Slovákmi hokejové semifinále na zimnej olympiáde:-) Túto skutočnosť som samozrejme využila na pripomenutie môjmu priateľovi, že si pamätám ešte časy, keď hokejové zápasy Slovákov so Švajčiarmi nikto nepozeral, to sa bralo ako povinné víťazstvo:-)