Dátum: 4. septembra 2022

Hory centrálneho Švajčiarska poskytujú návštevníkom úžasné zážitky. Pri ich popise sa často použiva slovíčko NAJ.

Napriek tomu, že jedenásť rokov žijem pri Ženevskom jazere, v kantóne Vaud, netajím sa obdivom k mestu Luzern a jeho okoliu. Je to kompaktné mesto s neopakovateľne radostnou atmosférou. Horská scenéria v jeho okolí doslova vyráža dych. Ľahko sa v ňom zorientujete i preskúmate zachovalé stredoveké jadro s elegantnými historickými budovami.

Obrázok blogu

Návštevu Luzernu som naplánovala na záver mesiaca august, ako elegantné ukončenie letnej sezóny. Vskutku vydarený záver letných dovolenkových dní. Pobehala som známe miesta: Kaplnkový most, jezuitský kostol, hradby Mussegu, kostol St. Leodegar a neobišla som ani Leví monument. Všetko v príjemnej atmosfére hudobných slávností a pozitívne naladených turistov. V kruhu rodiny a priateľov som si dopriala aperitív Prosecco s výhľadom na jazero Štyroch kantónov i tradičnú luzernskú špecialitu Chugelipastete v štýlovej reštaurácii Fritschi.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po potulkách mestom Luzern som sa nevedela dočkať zážitkov vo vyšších nadmorských výškach, v horských strediskách masívov Pilatus a Titlis.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Legendárna hora Pilatus už dávno nie je pre mňa miestom neznámym. Dlhodobo som tento neopakovateľný zážitok sľubovala mojej rodine. Vďaka tomu som si opäť dopriala spanilú jazdu lanovkou do výšky 2 132 metrov. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Smerom nadol sme zbehli ku kaplnke Klimsenkapelle (1 864 m), ktorú som z diaľky pozorovala už pri predchádzajúcej návšteve.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vylepšovala som i lastovičku, ktorú mi nedávno jeden milý čitateľ skritizoval:-)

Obrázok blogu

Z kopca Tomlishorn sme obdivovali jazerá, vrcholy štítov i horské hrebene. Pozorovali sme Čavky žltozobé i kozorožce, označované za kráľov Álp.Takto sa vyhrievali na skalách.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Lole sa tu očividne páčilo.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zľahka sme vybehli na okolité kopčeky Esel a Oberhaupt a zachytili spektakulárny východ a západ slnka. Na východ slnka sme si privstali na 6h40 a kvôli západu slnka sme o 20h05 prerušili 4-chodovú gastronomickú večeru pri sviečkach. Oplatilo sa…

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na Pilatus sa môžete vyviezť zubačkou z Alpnachstadu, lanovkou z Kriens, prípadne vyšľapať po svojich. My sme tentokrát zvolili lanovku. Vystúpili sme v medzistaniciach Krienseregg a Fräkmüntegg, kde sme si pochodili zábavné parky, detské ihriská, lanový park, bobovú dráhu či Dragon Glider. Mimochodom lanový park patrí k NAJkrajším a NAJväčším v centrálnom Švajčiarsku. Nabudúce však pôjdem zubačkou, je to jazda NAJromantickejšia…

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Keď som už začala tým prívlastkom NAJ, doplním ešte dve informácie: tunajšia zubačka so sklonom 48 % je NAJstrmšou na svete a pred Vianocami sa tu konajú NAJvyššie položené vianočné trhy v Európe.

Na nasledujúcej fotografii je zrejmé, že z Pilatusu sme dovideli aj na horu Rigi (1 798 m), na ktorú vedie NAJstaršia horská železnica v Európe.

Obrázok blogu

Tradične, pobyt na Pilatuse odtrúbili dvaja švajčiarski fešáci národným hudobným nástrojom Alpský roh:-)

Obrázok blogu

S NAJ prívlastkami ešte nekončím. Čaká nás výstup na NAJvyššiu horu centrálneho Švajčiarska – Titlis (3 238 m).

Obrázok blogu
(zdroj: /www.ourswissexperience.com)
Obrázok blogu

Konečná stanica lanovky Titlis Rotair leží v nadmorskej výške 3 020 metrov. Ponúka panoramatický výhľad od hory Mount Blanc až po Dachstein.

Obrázok blogu

Je prvou otočnou lanovkou na svete, počas jazdy sa otočí o 360 stupňov. Jedno z NAJobľúbenejších lyžiarskych stredísk vo Švajčiarsku zaručuje sneh po celý rok. Deväť mesiacov v roku sa lyžuje na 82 kilometroch lyžiarskych tratí, k dispozícii je 27 vlekov.

Obrázok blogu

Titlis sa vypína nad mestečkom Engelberg v kantóne Obwalden, cca 30 kilometrov od Luzernu. História obce je spojená so založením benediktínskeho kláštora v roku 1120, dodnes v ňom žijú a pracujú mnísi. V kláštore je k videniu najväčší organ vo Švajčiarsku, rozsiahla knihovňa i výrobňa syrov. 

Obrázok blogu
(zdroj: cityseeker.com)

Poďme však späť k čarovnému Titlisu. Na vrchole sa ochladíte v 150 metrov dlhej ľadovej jaskyni i prejdete po cca 100 metrov dlhom a 1 meter širokom lanovom visutom moste Titlis Cliff Walk.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

NAJvyššie položený visutý most v Európe ponúka ozajstný adrenalínový zážitok. Mladík v krátkych rukávoch je môj syn, ja by som však odporúčala teplejšie oblečenie…

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nad ľadovcom sa môžete previezť v lanovke Ice Flyer, ktorá poskytuje pohľady do 10 metrov hlbokých trhlín.

Obrázok blogu

Z výšky sme si vyhliadli medzistanicu Trübsee, kde sme absolvovali prechádzku okolo jazera i jazdu lodičkou na jazere. Ten kľud a pokoj, balzam na dušu…

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Švajčiarsko je krajina nadštandardne obdarená prírodnými krásami. Majestátne hory, priezračné jazerá, čistý vzduch a v neposlednom rade vybudovaná infraštruktúra prilákajú celoročne tisícky turistov zo všetkých kútov sveta. Výlety do hôr či k jazerám nám všetkým dodávajú energiu do všednejších pracovných dní.