Dátum: 13. júla 2022

Na Mont Fort sa môžete vyviesť lanovkami z Verbier, na trase Val de Bagnes-La Chaux-Col des Gentianes-Mont Fort.

Na úvod niekoľko prívlastkov pre toto očarujúce miesto vo švajčiarskom kantóne Valais. Mont Fort je najvyššia hora dostupná lanovkou v regióne 4 Vallées. V jedinečnom iglu postavenom na platforme tejto stanice si môžete pochutnať trebárs aj na fondue. Údajne je najvyšším miestom v Európe, kde sa podáva táto švajčiarska pochúťka. 

Mont Fort
Mont Fort (zdroj: Christian Humbert)
Obrázok blogu
(zdroj: https://www.nendaz.ch)

Horskú osadu Verbier som už spomínala v predchádzajúcom blogu: https://blog.sme.sk/sonafrohlichova/cestovanie/verbier-svajciarske-lyziarske-stredisko-nielen-pre-kralovske-rodiny-a-svetove-celebrity. Vychýrené zimné i letné turistické stredisko je pastvou pre oči a balzamom na dušu. Tento víkend som ho opäť navštívila, za účelom oddychu a rekreačnej turistiky.

Obrázok blogu

Načasovanie asi nebolo najvhodnejšie, pri Ženevskom jazere nám doslova pred nosom prebiehala jedna z etáp Tour de France. Pobyt vo vysokohorskej prírode dostal prednosť, aj keď tá zmeškaná príležitosť vidieť cyklistický pelotón v akcii trochu mrzí. Na druhej strane sme mali možnosť stretávať po kopcoch účastníkov úvodného trailového behu X-Plore zaradeného do UTMB World series Verbier-St Bernard a pohľad na týchto vytrvalostných horských bežcov bol tiež výnimočným zážitkom.

Obrázok blogu
(zdroj: https://allevents.in/events/trail-verbier-st-bernard)

Hory milujem od detstva. Moja generácia trávila v lese a v prírode väčšinu voľných chvíľ. Ako učiteľka som mala príležitosť chodievať s deťmi do Vysokých Tatier, ktoré nám niekoľko rokov poskytovali nezabudnuteľné a neopakovateľné chvíle v lone tatranskej prírody.

V horách sa cítim dobre a šťastne a inak tomu nebolo ani tento víkend. S priateľom sme sa nechali rozmaznávať v peknom miestnom hoteli, ktorý je ozajstnou pýchou tohto svetoznámeho lyžiarskeho strediska.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: Christian Humbert)

Pobyt sme si dali ako darček k Vianociam a čakali na vhodnú príležitosť ho uskutočniť. Počasie nám prialo, ako stvorené na turistiku. Okolitú prírodu sme vnímali všetkými zmyslami a užívali silu okamžiku. V takýchto chvíľach vypínam hlavu: nezamýšľam sa nad minulosťou, nerozmýšľam nad budúcnosťou, iba kráčam a pozorujem krásy vytvorené prírodou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pri výstupe a zostupe sme si vypomáhali lanovkami. Výhľady, ktoré sa nám naskytovali boli zážitkom vyrážajúcim dych. Na hore Mont Fort sme sa zabávali rozpoznávaním horských štítov, ľadovcov a plies. Z vrcholu sa vám naskytne panoramatický výhľad na desiatky horských štítov, vrátane Matterhornu, Dent Blanche, Grand Combin, Weisshorn či Mont Blanc.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Spomínané fondue sme si na vrchole hory síce nedopriali, ale chutný aperitív vo forme lokálneho vína Fendant bol povinný:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po aperitíve sme vybehli po kameňoch ešte vyššie, ku krížu na vrchole.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mali sme možnosť pozorovať roztápajúci sa ľadovec, situácia podľa miestnych ľudí je alarmujúca. Horskí nadšenci si ho chránia v lete aj takýmito pokrývkami.

Obrázok blogu

Neuveriteľná je skutočnosť, že na týchto miestach sa v lete roku 2009 lyžovalo.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Radosť nám urobilo stádo kozorožcov, ktoré sú pre túto oblasť rovnako typické ako kamzíky v Tatrách:-)

Obrázok blogu

Ešte v zime pri lyžovaní môjmu pozornému oku neunikla magická chata Cabane du Mont Fort. Vtedy sme ju síce prefrčali ale ja som vedela, že sa k tomuto miestu najbližšie vrátim:-) Na terase chaty, ktorá pôsobí ako reklamná upútavka na švajčiarske hory, som navrhla slovenský aperitív čaj s rumom…

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Verbier ponúka možnosti na rôzne športové aktivity. V lete je rajom pre nadšencov horských bicyklov a paraglidingu. Dokonca som tu zachytila aktivity pre ľudí so zdravotným postihnutím. K dispozícii sú špeciálne vozíky, ktoré umožňujú ľuďom so zdravotným handicapom účasť na rôznych športoch.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Spomínaný paragliding som si tu už vyskúšala a vďaka sympatickému inštruktorovi to celkom dobre dopadlo:-), viď blog https://blog.sme.sk/sonafrohlichova/cestovanie/nie-som-fanusik-adrenalinovych-sportov-paragliding-som-vsak-uspesne-zvladla

Obrázok blogu

Pri návšteve Švajčiarska určite neobíďte toto podmanivé miesto. Vo Verbier nudu nezažijete, program je celoročne nabitý zaujímavými možnosťami športového či kultúrneho vyžitia. V piatok 15. júla začína dvojtýždňový festival klasickej hudby, svetoznámy medzinárodný Verbier Festival.

Obrázok blogu
(zdroj: medium.com)

Prípadne vám urobím sprievodkyňu a potešenie bude aj na mojej strane:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu