Dátum: 5. septembra 2022

Freddieho fanúšikovia z celého sveta sa schádzajú v Montreux pri Ženevskom jazere od roku 2003. A ja som bola pri tom.

Rozmýšľala som, o čom bude môj jubilejný 60. blog. Našla som excelentnú tému: oslava narodenín Freddieho Mercuryho. Pomohla mi náhoda. Prvý septembrový víkend je venovaný lídrovi skupiny Queen.

V piatok som sa vybrala s priateľmi do Montreux, môjho obľúbeného mestečka pri Ženevskom jazere. Na promenáde smerom k bronzovej soche Freddieho Mercuryho ma prekvapil vysoký počet ľudí, oblečených v jeho neopakovateľných kostýmoch, prípadne v tričkách s nápisom Queen. Začala som tušiť, že sa deje niečo zaujímavé.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všade panovala slávnostná aj keď neokázalá atmosféra. Ľudia postávali v hlúčikoch, rozprávali sa, fotili, spievali či tancovali. Z reproduktorov sa niesla chytľavá hudba skupiny Queen, miestami nahradená hrou mladého pianistu.

Obrázok blogu

Prítomní sa očividne výborne bavili, popíjali jedno z najznámejších francúzskych champagne. Niektorí sa opaľovali, či plávali v jazere. Neplánovane, ale s nadšením sme sa pridali.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pripravili sme si piknik, ružové víno a chutný švajčiarsky syr Tête de moins. Pôvodne bol určený do hôr, ale pri pesničkách skupiny Queen a slnečnom počasí chutil báječne.

Obrázok blogu

Sadli sme si priamo pred repliku Freddieho domu The Duck House, ktorú si kúpil v Montreux v 80. tych rokoch. Určitý čas v ňom žil a pracoval. Freddie tu našiel kľud, v tom čase tak potrebný. Mesto Montreux si zamiloval. V rokoch 1979 -1993 sa skupina Queen stáva vlastníkom moderného nahrávacieho štúdia Mountain Studios v miestnom kasíne Barrière de Montreux.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nahrali v ňom sedem albumov. Štúdio sa veľmi rýchlo etablovalo na nahrávacie štúdio pre privilegovaných: David Bowie, Rolings Stones, Led Zeppelin či AC/DC. Aktuálne je sprístupnené verejnosti, nájdete v ňom malé múzeum Queen the Studio Experience. Jeho súčasťou je originál mixačného pultu, ktorý v tom čase patril k najmodernejším. Múzeum je interaktívne, pri mixačnom pulte si môžete vyskúšať ovládanie jednotlivých funkcií a namixovať pesničku podľa vlastného vkusu. Môžete sa tiež postaviť na miesto, kde Freddie v máji 1991 naspieval svoju poslednú pieseň Mothers Love.

Obrázok blogu
(zdroj: Katarína Husáková)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Už spomínaná Freddieho socha pochádza z dielne českej sochárky Ireny Sedleckej. 

Obrázok blogu

Bronzová socha je vysoká 3 metre, zachytáva speváka v jeho ikonickej póze z koncertu Live at Wembley v roku 1986, t.j. s rozkročenými nohami, so zdvihnutou pravou rukou a pohľadom upretým nadol. Socha bola slávnostne odhalená v novembri 1996, za prítomnosti jeho rodičov a opernej speváčky Montserrat Caballé. Samozrejme nechýbali členovia skupiny Brian May a Roger Taylor. Práve Brian May navrhol umiestniť na podstavec sochy zlatú dosku s nápisom:

Lover of Live-Singer of Songs

Freddie Mercury zomrel v novembri v roku 1991. Na jeho počesť bol usporiadaný veľkolepý koncert v londýnskom Wembley, ktorý sme so zatajeným dychom mohli pozerať v priamom prenose v televízii.

Za zmienku tiež stojí, že vystúpenie skupiny Queen na koncerte LIVE AID v roku 1985 sa považuje za najlepšie koncertné číslo všetkých čias.

K tomu sa ťažko niečo dodáva, spomeniem však ešte niekoľko faktov:

  • rok 2001, Freddie Mercury je uvedený do Rockenrolovej sieni slávy,
  • rok 2002, odhalenie hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy,
  • rok 2005, Freddie Mercury je vyhlásený za najlepšieho speváka všetkých čias,
  • skupina Queen predala okolo 300 miliónov diskov,
  • skupina Queen sa udržala v anglickej hitparáde 1322 týždňov,
  • muzikál We will rock you videlo 16 miliónov divákov.

Na Freddieho počesť vznikla nadácia The Mercury Phoenix Trust, ktorá finančne podporuje projekty na výskum a liečbu choroby AIDS. Nadáciu založili Brian May, Roger Taylor a Jim Beach.

Na záver blogu si vypomôžem citátom Freddieho Mercuryho, ktorým sa vyznal k láske ku švajčiarskemu mestu Montreux. Je výstižný a nie je k nemu čo dodať:

Ak chceš nájsť pokoj v duši, príď do Montreux. 

Obrázok blogu
(zdroj: Katarina Husáková)