Dátum: 15. novembra 2022

Západ Spojených štátov amerických a tunajšie národné parky patria k mojim najsilnejším cestovateľským zážitkom.

Po „člnkovaní“ na jazere Powell a poslednej noci strávenej v pozoruhodnom mestečku Page sme vyrážali za ďalším dobrodružstvom. Cieľom bol Bryce Canyon. Po Grand Canyon a Monument Valley som už ďalší zázrak prírody nečakala, opak bol pravdou. Bryce Canyon je pastva pre oči, neopakovateľný zážitok a miesto, ku ktorému sa vo svojich nostalgických spomienkach stále vraciam. Len tak pri ňom stojíte a zamýšľate sa nad silou prírody.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cesta z mesta Page do Bryce Canyon bola dlhá (cca 400 km) ale zaujímavá. Krajina už pôsobila civilizovanejšie, obývanejšie a hlavne zelenšie. Predtým sme často cestovali vyprahnutou krajinou s neúrodnou pôdou, so zakrpatenou vegetáciou a bez stopy civilizácie. Sem-tam nejaké ošumelé maringotky, v ktorých žijú ľudia bez vody a elektriny. Na prítomnosť obydlia nás upozorňovala poštová schránka, prípadne zastávka školského autobusu. 

Obrázok blogu

Takýto počet schránok už predstavoval väčšiu komunitu a obydlia vyzerali slušnejšie. 

Obrázok blogu

Smerom ku Bryce Canyon nielenže mestá pôsobili upravenejšie a obývanejšie ale začínalo i pásmo lesov. Zákonite sa začali objavovať horské chaty a chalupy, ktoré ja môžem aj keď len z auta obdivovať celé hodiny:-) V pamäti mi zostalo malebné westernovské mestečko s názvom Kanab, ktoré sme si užívali aspoň z auta:-)

Kanab, Utah
Kanab, Utah (zdroj: www.bing.com)

Krátku prestávku sme si urobili na mieste, ktoré už „zaváňalo“ Bryce kaňonom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Objavovali sa červené skaly, ružové útesy a nekonečné výhľady Hoodoos (nepravidelné skalné stĺpy). Národný park Bryce Canyon v juhozápadnom Utahu je známy najväčšou zbierkou hoodoos na svete.Tie existujú na každom kontinente, ale tu je ich koncentrácia najväčšia. Bryce Canyon je domovom amfiteátrov v tvare podkovy, vytesaných z východného okraja náhornej plošiny Paunsaugunt. Malebné výhľady, vysoké nadmorské výšky, početné spoločenstvá života, fantastická tmavá obloha a geologické zázraky sa vymykajú popisu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Krásu kaňonu vychutnávajú návštevníci predovšetkým na vyhliadkach Rainbow Point, Yovimpa Point, Natural Bridge, Farview Point, Paria View, Bryce Point, Sunreise a Sunset Point. Vyhliadkových bodov je 13, nájdete ich na 30 kilometrov dlhej scénickej trase. Nachádzajú sa v nadmorskej výške okolo 2 800 metrov n.m, treba sa pripraviť i na chladnejšie počasie. Pre milovníkov turistiky je k dispozícii niekoľko desiatok kilometrov peších túr: Riggs Spring Loop Rail, Under the Rim Trail, Queens Garden Trail či Navajo Loop Trail so 700-ročnými Douglasovými jedľami.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nádherné scenérie bolo zaujímavé sledovať s postupujúcim slnkom, farby kaňonu sa menili z minúty na minútu. Bryce Canyon nie je klasickým kaňonom, jedná sa o sériu amfiteátrov vytesaných do kameňa. Nevznikol činnosťou rieky, ale postupným zvetrávaním skál, pričom hlavnými prírodnými živlami erózie boli dážď a ľad. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mormónski priekopníci prišli do tejto oblasti už v 50-tych rokoch 19. storočia. Chceli preskúmať oblasť z hľadiska potenciálneho využitia na poľnohospodárske účely. Medzi nimi bol i staviteľ lodí Ebenezer Bryce, pôvodom Škót. Nadanie v stavbárstve využil pri stavbe kostolov pre mormónsku cirkev v Utahu. So svojou manželkou Mary sa usadil v roku 1874 v údolí Paria a svoj dobytok pásol v blízkosti hoodoos dnešného Bryce amfiteátra. Udomácnil sa tu jeho výrok:

Helluva Place to Lose a Cow

Na základe ktorého vznikla country pesnička: 

To nebolo všetko, kaňon dokonca dostal po mormonovi názov – Bryce Canyon. V roku 1923 bol vyhlásený za Národnú pamiatku a od roku 1928 má status Národného parku.

Obrázok blogu
(zdroj: www.bing.com)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Národný park Bryce Canyon je domovom mnohých zvierat. Hranice parku znamenajú málo pre sťahovavé kolibríky a hniezdiaceho sokola sťahovavého, ktorí denne prelietajú cez zalesnenú náhornú plošinu a pustý amfiteáter. Srnky sú bežne k videniu. Sú to múdre srnky, zachytili sme ich pri prechádzaní cez cestu, nepanikárili. Naopak rozvážne sa pozreli vľavo, vpravo a keď videli, že im autá dávajú prednosť, prebehli:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Neopakovateľné zážitky sme vstrebávali cestou do horského mesta Cedar City, kde sme prenocovali v útulnom hoteli. Na večeru sme vyrazili do miestnej vyhlásenej pizzerie, odkiaľ nás však už o 21h00 s úsmevom vypoklonkovali, kvôli skorším zatváracím hodinám. Vyzeralo to ešte na výnimočný režim s ohľadom na Covid pandémiu. Mimochodom stretli sme sa i s povinným nosením rúšok, prekvapivo hlavne v indiánskych oblastiach. Skoršiu večierku sme nakoniec uvítali, čakalo nás mesto zábavy a hazardu Las Vegas:-)

Obrázok blogu