Dátum: 18. januára 2021

Prečo je politická metropola Švajčiarska – Bern federálnym mestom a nie hlavným? 

Švajčiari nemajú radi vyčnievajúce hlavy. Už v roku 1848 vo federalistickom duchu rozhodli, že nesústredia všetky právomoci len do jedného mesta. 

Minulý týždeň som bola v Berne. Toto očarujúce mesto som navštívila už druhýkrát. Využila som možnosť robiť spoločnosť priateľke, ktorá potrebovala niečo vybaviť na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Berne. V ten deň bolo všetko proti nám. Dážď, zima, zatvorené múzeá i reštaurácie a v neposlednom rade i spiaci bernskí medvedi, uložení na zaslúžený zimný spánok.

Bern (zdroj: switzerland-tour.com)

Blog som síce uviedla pomerne negatívne, ale pocity z návštevy mesta sa dostavili úplne opačné. Vychutnávala som si prehliadku historického mesta s vedomím: Som v krásnom meste, môžem si užívať voľné chvíle s priateľmi, dokonca si môžem pochutnať na varenom víne či burgeri, i keď len postávajúc na ulici v centre mesta:-) O to viac si človek s pokorou uvedomí, že obyčajné veci ako sadnúť si do vyhriatej útulnej kaviarne na voňavú kávičku, môžu byť za určitých okolností len nereálnym snom…

Vďaka 6 kilometrom renesančných arkád, ktoré vytvárajú neopakovateľný kolorit tohto mesta sme však vôbec netrpeli. Väčšiu čast prehliadky upršaného Bernu sme absolvovali schované v arkádach, vďaka ktorým mesto nesie i prívlastok najdlhšej krytej obchodnej promenády v Európe.

Obchodná promenáda (zdroj: www.123rf.com)

Bern je hlavným mestom rovnomenného kantónu, druhého najväčšieho vo Švajčiarsku. Počet obyvateľov je cca 1 040 000. Kantón je geograficky rozdelený do šiestich dvojjazyčných regiónov (nemčina, francúzština). Bez preháňania doslova mi učaroval región Berner Oberland a venovala som mu niekoľko blogov, ako napríklad Top of Europe – Jungfraujoch, najvyššie položená železničná stanica v Európe

(zdroj: Christian Humbert)

Berner Oberland je hornatá oblasť so strmými útesmi, viacerými ľadovcami a nespočetnými vodopádmi. Vďaka čulému cestovnému ruchu je zdrojom obrovských príjmov. Región je obdivovaný pre svoju malebnosť a podmanivé kúzlo malých tradičných dediniek, ktoré lemujú túto oblasť.

Čo možno vidieť v meste zapísanom na zozname UNESCO, so sídlom švajčiarskeho parlamentu i vlády? Určite vás upúta tyrkysová farba rieky Aare, ktorá preteká centrom mesta. S dĺžkou 292 kilometrov je najdlhšou riekou Švajčiarska. Pre svoju rýchlosť je veľmi obľúbenou riekou na splavovanie a miestni obyvatelia si v nej s obľubou zaplávajú.

Rieka Aare (zdroj: sk.wikipedia.org)

Nám sa podarilo zachytiť v rieke len obrovského Bernardína, ktorý veľmi rozmýšľal, vleziem či nevleziem:-) Symbolicky, práve táto rasa pochádza zo švajčiarskych Álp. To mi pripomína, že Bernský salašnícky pes – inteligentný, dobrácky a spoľahlivý záchranársky pes, pochádza tiež z tohto mesta:-)

Kúpanie v rieke Aare (zdroj: Soňa Frohlichová)

Pekná spomienka na leto:-)

Na brehu rieky Aare, v priekope pri starom moste Nydegg, žijú medvedi už od 15. storočia. V medveďom parku Bärengraben sme však aktuálne mohli obdivovať len priestory, v ktorých žijú. Nevadí, mám dôvod na ďalšiu návštevu tohto zaujímavého stredovekého mesta, v letnom období plného zelene.

Bären Park (zdroj: www.bern.ch)

Medveď je symbolom mesta. Legenda hovorí, že vojvoda Berthold V z Zähringenu ho založil v roku 1191 po zastrelení medveďa na území terajšieho mesta Bern (dúfam, že je to len legenda a medvedi sa nestrieľajú)…

V roku 2009 vtedajší ruský prezident Medvedev daroval mestu zaujímavý a symbolický darček, dvoch medveďov:-) Nakoniec názov mesta je odvodený z nemeckého slova Bär.

(zdroj: Marcela Bonková)
(zdroj: fr.wikipedia.org)

Ďalším symbolom mesta je veža s hodinami Zytglogge zo 16. storočia, ktorú prirovnávajú k Pražskému orloju. Každú hodinu môžete pozorovať malé divadielko so zvonkohrou a pohyblivým šašom, kohútom, či medveďmi.

Bern je mestom fontán, ktorých je v centre údajne okolo 100. Minimálne 11 z nich je zachovaných v pôvodnom stave. Zdobené sú alegorickými motívmi, pozrite na tohto požierača detí:-)

Kindlifresserbrunnen (zdroj: www.extrastory.cz)

Gotická katedrála sv. Vincenta, Berner Münster, sa týči do výšky 101 metrov. Je najvyššou náboženskou stavbou vo Švajčiarsku.

Berner Münster (zdroj: Leonid_Andronov)

Fasáda budovy je zdobená reliéfmi, ktoré zobrazujú scény Posledného súdu.

Nádherná budova s vysokou kupolou je aj Federálny palác Bundeshaus, kde zasadá vláda i parlament. Je sprístupnená verejnosti. Pred budovou sú v závislosti od ročného obdobia fontány, klzisko či farmárske trhy. My sme sa tam však ocitli úplne osamotené.

(zdroj: EHT-Bibliothek Zurich)

Pridám ešte zopár zaujímavostí o meste:

→ Leží v úctyhodnej nadmorskej výške 542 metrov, má 130 000 obyvateľov a je štvrtým najväčším mestom Švajčiarska,

→ Dva roky tu žil svetoznámy fyzik Albert Einstein, ktorý počas tohto pobytu uskutočnil záverečný výskum v teórii o priestore, čase a gravitácii (Teória relativity) v byte na Kramgasse 49, kde sa nachádza múzeum,

→ Theodor Tobler tu objavil recept na čokoládu Toblerone (mliečna čokoláda, nugát, mandle a med), ktorá sa tu vyrába dodnes,

→ Slávnym rodákom bol maliar Paul Klee, ktorého dcéra darovala všetky jeho obrazy mestu. Na jeho počesť mesto postavilo múzeum, venované jeho tvorbe. Futuristická stavba je právom veľmi obdivovaná.

Múzeum Paul Klee (zdroj: www.zpk.org)
(zdroj: Marcela Bonková)

Názov blogu: Bern nie je hlavným mestom Švajčiarska, som nezvolila náhodou. Potrebovala som si ujasniť a zvyknúť si na tento fakt. O Berne, ako o hlavnom meste Švajčiarska, sme sa učili v škole, dokonca aj wikipédia a rôzne články uvádzajú túto informáciu. Som si istá, že som to nesprávne použila v niektorom z mojich blogov. Nezaškodila by mi tiež väčšia miera flexibility, ktorú tak rada uvádzam na pracovných pohovoroch:-)

Zhrňme si myšlienku federalizmu Švajčiarskej konfederácie a rozdelenie strategických inštitúcií do jednotlivých miest:

Bern – politické centrum, sídlo parlamentu, vlády, Spolkového archívu i Národnej knižnice.

Zürich – hospodárske a finančné centrum, sídlo Vysokej školy technickej, Štátneho múzeá, médií, TV a rozhlasu.

Lausanne – sídlo Medzinárodného olympijského výboru a Spolkového súdu.

Ženeva – sídlo medzinárodných inštitúcií, Organizácie spojených národov.

Bazilej – centrum priemyslu (chemický, farmaceutický) i sídlom najstaršej švajčiarskej univerzity.

Federálne mesto Bern je pokojné, radostné, usporiadané a dokonalé. Určite sa do Bernu v lete vrátim. Aj keď len spočítať mestských medveďov či poprechádzať sa v Záhrade ruží. Už teraz sa nato teším:-)