Dátum: 26. augusta 2022

Malebná rybárska osada Tribunj si vás okamžite získa romantickým prístavom a čarovnou promenádou po ostrove.

Údajne, more v jej okolí je jedno z najčistejších v celom Chorvátsku.

Obrázok blogu

Môj obdiv ku krajine s typickým stredomorským koloritom siaha do detstva. Sen o dovolenke v Juhoslávii sa začínal podaním žiadosti o devízový prísľub a vycestovaciu doložku vždy pred Vianocami. Neviem koľko podpisov od rôznych organizácii museli rodičia k tejto žiadosti získať. Celkom jasne si však pamätám radosť, ktorú sme spoločne zdieľali, keď sa to podarilo. Do leta sme potom leštili našu škodovku, aby nás na cestách dobre reprezentovala a zháňali zopár nemeckých mariek na prilepšenie pobytu. S tým súvisela riadna dávka adrenalínu, aby nám schované marky colníci nenašli. Odmenou nám boli nádherné slnečné dni pri mori, i keď pri všetkej skromnosti.

Obrázok blogu

Pekná izbička so spoločnou kuchyňou na priváte, vzdialenejšia od mora. V prvých líniach bývali samozrejme nemeckí turisti. Z detstva mi zostala ďalšia spomienka: keď sme po celodennom kúpaní a opaľovaní odchádzali z pláže, prechádzajúc popri miestnych reštauráciách, lákajúcich rôznymi vôňami, v mojej detskej hlavičke prebiehali myšlienky o tom, akí strašne bohatí a úspešní ľudia si môžu dovoliť takúto vymoženosť: večerať v reštaurácii:-)

Obrázok blogu

S určitou dávkou nostalgie ale i s potešením som tieto notoricky známe historky opäť rozprávala môjmu synovi pred niekoľkými dňami, cestou do obľúbenej reštaurácie Luna, v spomínanom raji rybárov. Do Luna chodíme tradične na Piccata milanese:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Rodinné pokojné letovisko Tribunj, leží severozápadne od Šibenika, asi 3 kilometre od rušnejšieho mestečka Vodice. Obec má cca 1500 obyvateľov a jej najstaršia časť leží na malom ostrovčeku, ktorý je spojený s pevninou starým kamenným mostom.

Obrázok blogu

Práve táto časť má pre mňa najväčšie čaro. Je plná roztomilých kaviarní a reštaurácií, úzkych uličiek a starých kamenných domov. V reštaurácii Nautica podávajú ráno teplý čokoládový croissante a výbornú kávu, večer servírujú chutné krevety v Roko. Drink sa dobre popíja v bare Captain.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Podvečer rada pozorujem jachtárov, ktorí kotvia svoje plavidlá, čistia paluby a tiež ich upodozrievam, že nám pozorovateľom v okolitých kaviarniach robia menšie divadielko:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Táto dovolenková destinácia ponúka množstvo pláží s jemným štrkom. K najvyhľadávanejším patria: Zamalin, Bristak a Sovlje. Vyberiete si aj podľa toho, či uprednostňujete pláže masovejšie, s lehátkami a slnečníkmi, alebo naopak v lone divokej prírody, trebárs i na skalách. Privátnu pláž tu nájdete aj pre domácich miláčikov. Lola si to užívala naplno, dokonca jej nepsíčkari chceli požičať slnečník:-)

Obrázok blogu

Na kopci Okit nad dedinou sa týči kostol sv. Mikuláša z 15. storočia. Vedie k nemu krížová cesta, pozostávajúca zo 14 kaplniek. Je to príjemná prechádzka, na záver ktorej príde odmena vo forme nádherného výhľadu na celé okolie či pri správnom načasovaní i pozorovanie spektakulárneho západu slnka. Pri dobrej viditeľnosti sa môžete kochať pohľadom na neďaleký Národný park Kornati.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V Tribunj môžete zažiť i tradičné ľudové slávnosti: Tribunjska noc, Rybárska noc či oslie preteky. Tunajšia jazda na somárikoch patrí k najzábavnejším akciám Jadranu, hlavne ak sa tieto milé zvieratá rozhodnú po svojom a nepohne nimi ani skúsený pastier. Somárik je rozkošným symbolom tejto osady.

Obrázok blogu

Športové vyžitie vo vodných športoch vám zaručia prenájmy surfov, paddleboardov i vodných skútrov. My sme si prenajali motorový čln a preskúmali okolité ostrovy Zlarin, Prvič a Logorun. Tento deň patril k tým najkrajším. Na vedenie motorového člna nám so šťastím uznali povolenie na obsluhu člna na Ženevskom jazere (Chorváti vás vedia správne odhadnúť)…

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Chorváti sa vedia báječne zabávať i hrať výborný futbal. Noc po finále MS vo futbale v roku 2018 medzi Chorvátskom a Francúzskom bola nezabudnuteľná. Napriek veľkej dileme, v tento večer som jednoznačne fandila Chorvátsku.

Obrázok blogu

Dovolenka v Chorvátsku je pre mňa i čas na prečítanie dobrej knihy. Znie to tak jednoducho, ale už dlhší čas je práve dovolenka jednou z mála možností na pokojné a radostné prečítanie zaujímavej knihy. Kde sú tie bezstarostné časy, keď som v Karlovke chodila pravidelne do Obvodnej knižnice a neskôr do Mestskej knižnice pri Kapucínoch a čítala jednu knihu za druhou. Pôžitok z prečítania knihy vyzeral síce beznádejne, syn mi výnimočne nepriniesol na dovolenku knihu. Situáciu zachránila kamarátka, ktorá mi ponúkla na výber z diel Jozefa Banáša. Prvotné sklamanie, Banášovka mi veru neprišla zaujímavá voľba. Napriek tomu som si vybrala: Nádherná smrť v Altaji. Od prvého riadku som pochopila, že som siahla po výbornej knihe v správnom čase a na správnom mieste:-)

Obrázok blogu

A s citátom z nej sa viac ako stotožňujem

Ak sa prestaneme báť, budeme slobodní.

Ak sa ráz rozhodnem napísať knihu, miesto mám vybraté: na jednom z malých ostrovčekov v okolí Tribunju…

Obrázok blogu
Obrázok blogu